top of page
Search
  • marikakubonova

TIPY na oboznamovanie detí s časom

Updated: Jan 19, 2022


"Mamííí, koľko sekúnd má jedna minúta? Ako dlho trvá sekunda? Ako dlho trvá 1 rok? Už prešlo 5 minút? Kedy bude pol 3? O koľkej príde babka? Kedy budem mať narodeniny? Ako dlho tam budeme? Chcem ísť do postele o pol 9."


"Mamííi, to nie je fér, on má narodeniny skôr ako ja." 🤯🤪


Tak tieto a nekonečne veľa ďalších otázok dokáže dieťa vyprodukovať behom jedného dňa - senzitívne obdobie na čas je krásne a obyčajne trvá veľmi dlho, len sa objavuje v rôznych podobách.


Orientácia v ČASE je nesmierne dôležitá rovnako pre deti ako pre nás dospelých. Čím menšie dieťatko, tým viac je ponorené do prítomného okamihu. Čím staršie dieťa, tým viac túži po poznaní času ako exaktnej merateľnej veličiny.


⬇️ TU je zopár tipov, ako dieťatku približovať tému ČAS:


⏰ Vždy, keď sa dieťa opýta otazku v súvislosti s časom, trpezlivo a čo najpresnejšie mu odpovedzte


⌛ Pri určovaní času používajte čo najviac VIZUÁLNYCH pomôcok (nástenné hodiny, náramkové hodiny, digitálne hodiny, presýpacie hodiny, hodiny s rímskymi číslicami, kalendáre, knihy...)


⏰ Aj malé deti môžu vedieť, koľko je 10 minút, kedy bude pol 3 ak im to na hodinách ukážete.


⌛spolu SLEDUJTE ako plynie čas - pokojne si sadnite na gauč a pozorujte, ako sa sekundová ručička presúva na veľkých nástenných hodinách. Deti začnú chápať rozdiel medzi sekundami, minútami a hodinami.


⏰ Keď niekam s dieťaťom odchádzate, povedzte: "Dnes ideme k babke o 3-tej a budeme tam do 6-tej. To sú tri hodiny." (Staršie deti môžu samé vyrátať čas pobytu u babky :)


⌛ Zaobstarajte si pekný kalendár na celý rok, kde si môžu deti plánovať významné dátumy a aktivity. My máme veľmi pekný a prehľadný montessori kalendárik 📅


⏰ S menšími detičkami si môžete vytvoriť OBRÁZKOVÝ TÝŽDENNÝ kalendár. Ak napríklad chodivate v pondelok do knižnice, nalepte si do políčka pondelok fotku z knižnice. V utorok si napríklad môžete nalepiť fotku z lesa alebo parku, ak tam pravidelne chodievate.


⌛ ČAS by sa mal dodržiavať - ak poviete 10 minút, nech to je naozaj 10 minút :)


ČAS

125 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page